The 2010 Global Financial Services Centres Conference

Tuesday 27thth and Wednesday 28thth April 2010

Menu

Speaker Biography

Back


Brian Cowen

Minister for Finance
 

Brian Cowen was appointed Minister for Finance in September 2004. He is also Deputy Leader of the Fianna Fail party. He has served as Minister for Foreign Affairs from January 2000 to September 2004; Minister for Health and Children from June 1997 to January 2000; Minister for Transport, Energy and Communications from January 1993 to December 1994; Minister for Labour from February 1992 to January 1993. He was first elected to the Dail in a by-election in June 1984 caused by the death of his father, Bernard Cowen. That was the first time he had contested an election for public office. Brian was educated at University College Dublin and the Incorporate Law Sociery of Ireland.



Sponsors
Click on logos for information

Ontario

The Toronto Financial Services Alliance

Ernst & Young

IDA Ireland

Event Sponsors
Click on logos for information

Labuan IBFC

Media Partners
Click on logos for information

mergermarket

Home | About Us | Contact | Privacy Statement
©2017 Fintel Ltd. All rights reserved.