Wednesday, March 29, 2017

159 Julia Dickson
Superintendent - Office of the Superintendent of Financial Institutions (OSFI) Canada

Julie Dickson was appointed Superintendent of Financial Institutions in July 2007, for a seven-year term.
Dickson joined the Office of the Superintendent of Financial Institutions (OSFI) in April 1999, and was Assistant Superintendent, Regulation Sector, from January 2000 to June 2006, when she was appointed Deputy Superintendent. In October 2006, she was appointed Acting Superintendent.

Prior to joining OSFI, Ms. Dickson served in both the public and private sectors. In the federal government, she served for 15 years with the Department of Finance, primarily in areas related to financial institution policy. In the private sector, she served as Group Leader of the Financial Institutions Practice for a national consulting firm from 1995 to 1998.

She is a member of the Accounting Standards Oversight Council of Canada, and was a member of the Basel Committee on Banking Supervision from 2002 to 2006. She also represents OSFI on the Financial Stability Board and the Integrated Supervisors group.